Titulní obrázek

Auto roku 2013, kdo bude vítězem?

V anketě Car of the Year v letošním roce figuruje 58 novinářů z 22 evropských zemí, kteří jsou proporčně zastoupeni dle významu pro automobilový průmysl. Nominovaných je 35 vozů.

Seznam vozů, které mají velkou úspěšnost na trhu zahrnuje automobily od typu Volkswagenu Golf, Renaultu Clio či 208 přes dražší auta (BMW 3) až po Mercedes-Benz SL. Nechybí ani MPV včetně Dacie Lodgy či některá SUV. Překvapením je účast indické Taty Vista. Své místo tu má také Škoda Rapid ve dvojici se Seatem Toledo.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Nominovaných je 35 vozů a každý z nich musí splňovat několik kritérií. V letošním roce se začal (nebo teprve začne) prodávat alespoň na pěti evropských trzích. Jediným omezením je předpoklad minimálního odbytu 5.000 kusů za rok. Tato podmínka ze soutěže zpravidla vylučuje všechny sportovní vozy. Letos se v nominaci přesto objevují například Porsche Boxster nebo dvojčata Subaru BRZ, Toyota GT86. Už také zcela neplatí, že automobil musí být zcela novou modelovou řadou, seznamy aktuálně obsahují hybridní verze již dříve představených typů.

Z prvního seznamu bude v prosinci 2012 zvolena sedmička finalistů, o kterých se bude hlasovat ve druhém kole. Z něj poté vzejde absolutní vítěz. Hlavními kritérii pro hlasování jsou technické inovace a „value for money“. V posledních letech ale žurnalisté dávají přednost první kategorii, neboť vítězí elektromobily. Každý člen poroty má 25 bodů, které bude rozdělovat mezi nejméně 5 nominovaných vozů. Žádnému z nich nesmí být uděleno více než 10 bodů. Držitel evropského titulu Automobil roku 2013 vystřídá na pomyslném trůnu loňského vítěze, kterým je Opel Ampera.